رهبری متمرکز: چگونه خانم های با استعداد شکوفا میشوند.

پروژه رهبری متمرکز مک کینزی  یک پروژه  نوآوری  جهت کمک به خانم های حرفه ای در  مک کینزی و سایر کشورها میباشد؛ که چهار سال پیش برای  بررسی  آنچه باعث ایجاد انگیزه و  ثبات در  رهبران خانم موفق میشو د آغاز به کار کرد.  هدف  این پروژه  کمک به خانم های جوان  بود  تا در مسیرهای  رهبری حرکت کنند و در عین حال ،  دانستن اینکه چگونه سازمان ها می توانند بهترین نتیجه را از این  گروه با استعداد ببرند .

به همین منظور ، با بیش از 85 خانم در سراسر جهان (و چند مرد) که در زمینه های مختلف موفق هستند مصاحبه شده است. برخی از آن ها 10000 نفر یا بیشتر ، دیگران 5 یا حتی کمتر را رهبری میکنند. در حالی که مشخصات زندگی آنها متفاوت است ، هر یک از آنها هدف ایجاد تغییر در جهان بزرگتر را دارند. همه ی آن ها مایل به گفتگو در مورد تجربیات شخصی و ارائه بینش های خود در مورد آنچه برای ادامه دوره رهبری لازم است ، بودند. همچنین در این دوره با متخصصان رهبری ، روانشناسی ، رفتار سازمانی و زیست شناسی مشورت شده است و تجربیات صدها نفر از کارکنان در مک کینزی را غربال شده است.

 

از مصاحبه ها و تحقیقات  انجام شده مدل رهبری متمرکز از پنج ابعاد گسترده و بهم پیوسته تشکیل شده است:

  1. اهمیت معنا: این واژه به معنای انگیزه ای است که باعث حرکت در زندگی و رضایتمندی در حیطه کاری میشود. همچنین وظیفه شناسی و مشارکت های فردی که منجر به ایجاد معنای عمیق تری در زندگی میشود.
  2. مدیریت انرژی: این رکن برای رهبری متمرکز ضروری بوده و شناسایی موقعیت ها و شرایطی است که به تجدید سطح انرژی در طول ساعات ادارای و در خانه به خانم ها کمک میکند.
  3. چهارچوب نگرشی افراد به دنیای اطراف: رهبران خانم میبایست با دید مثبت به تیم خود  در زمان بحران ودر صورت بروز مشکلات کمک نموده تا بتوانند این دوره را بگذرانند.
  4. اتصال: خانم ها میبایست افرادی را که برای بهبود عملکرد آن ها در مسیر رهبریت موثر هستند را بشناسند و دایره ی ارتباطات خود را وسیع نمایند.
  5. تعهد: مدیریت موقعیت های مختلف توسط رهبران خانم و داشتن اعتماد به نفس لازم برای پذیرفتن فرصت ها، خطرات ذاتی آن ها  قرار گرفتن در این موقعیت ها و همکاری با دیگران آن ها را به سمت جلو حرکت میدهد.

رهبری متمرکز برای  مردان نیز قابل اجرا است، اگرچه  طی مطالعات بدست آمده  این مدل برای  خانم ها موثرتر است زیرا آن را بر اساس تحقیق در مورد نیازها و تجربه های  خاص آنها بنا شده است . رهبری متمرکز بر روی سلامت جسم، عقل، سلامت احساسی و داشتن توانایی های روحی میباشد که شخص را در راه رسیدن به اهدافش یاری میکند. هدف مدل رهبری متمرکز، یاری نمودن به خانم ها به صورت فعالانه جهت یافتن مهارت و افزایش اعتماد به نفس و تبدیل آن ها به رهبرانی تاثیرگذار است.

 

 

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.