پنج کلید موفقیت برای کسب‌و‌کارهای خانوادگی

قدم گذاشتن در مسیر تجارت پدران و ادامه دادن این میراث خانوادگی یک آرزوی غایی که بسیاری از خانواده‌های تجاری به دنبال آن هستند.
گرچه هیچ راز پنهانی برای موفقیت این نوع از تجارت وجود ندارد اما هر کسب‌و‌کاری دستور‌العمل های ‌ویژه خود را برای موفقیت دارد. تجارت‌های خانوادگی
مزیت اصلی این نوع تجارت، خانواده است. طرز فکری که  این محیط شغلی قدرتمند را ایجاد می‌کند، منجر به پیشرفت تجارت‌های خانوادگی می‌شود.
طبق آمار بدست آمده از کسب‌و‌کارهای آمریکا، حدودا 90 درصد مشاغل آمریکایی مالکیت یا مدیریت خانوادگی دارند. بنابراین، ممکن است برایتان سوال پیش آید با وجود مزایای گسترده‌ای که یک تجارت خانوادگی دارد، چرا تعداد زیادی از آنها در کسب‌و‌کارشان موفق نیستند؟

تجارت‌های خانوادگی ،کسب و کار های خانوادگی، موفقیت کسب و کار های خانوادگی ، مدرسه کسب و کار

علت این امر را می‌توان در روابط خانوادگی پیدا کرد، گرچه نوع روابط در تجارت‌های خانوادگی نقش مهمی دارند اما برای رسیدن به موفقیت یک مدل تجاری موفق نیاز داریم. به همین دلیل در ادامه شما را با پنج کلید موفقیت در کسب‌و‌کارهای خانوادگی آشنا می‌کنیم:

  1. مزایای مالکیت خانوادگی را بشناسید.

یکی از مهمترین مزایای کسب‌و‌کار خانوادگی تصمیم‌گیری سریع و زودهنگام است. ما در عصر تحولات دیجیتالی قرار گرفته‌ایم. تصمیماتی زودهنگام درباره داده‌ها، نحوه ارتباط با مشتریان و… در زمره تصمیماتی است که باید سریع اتخاذ شوند. در حال حاضر، بیش از هر زمان دیگری به تصمیم گیری سریع در کسب‌و‌کارها و عملی‌کردن آنها نیاز داریم.
براساس پژوهشی که بر روی ویژگی‌های مرتبط با سلامت سازمانی انجام گرفته است، محققان مرکز McKinsey دریافته‌اند کسب‌و‌کارهای چابک و سریع، از امتیاز بالایی در سلامت تجاری برخوردار هستند. شرکت‌های چابک اهداف خود را براساس ترکیب سرعت، ثبات و بدون از بین بردن کیفیت پایه‌گذاری می‌کنند.

مقاله دلایل موفقیت شرکت‌های خانوادگی در بلندمدت را از دست ندهید.

همچنین، نشریه هاروارد بیزینس در مقاله‌ای عنوان کرد : پنجره‌های تصمیم‌گیری نسبت به قبل کاهش پیدا کرده، در نتیجه مدیران باید بطور مداوم در زمان کمتری تصمیم بگیرند.
سرعت: در کسب‌و‌کارهایی که براساس مالکیت خانوادگی شکل گرفته، غالبا تصمیمات بی‌درنگ و بدون تصویب طولانی یا رأی رسمی گرفته می‌شوند. سرعت تغییرات می‌توانند باعث پیشرفت یا پسرفت شرکت‌ها شوند. معمولا خانواده‌های تجاری از تغییرات و رشد به عنوان اصلی برای ارزش‌های اساسی خود استقبال می‌کنند.

تجارت‌های خانوادگی ،کسب و کار های خانوادگی، موفقیت کسب و کار های خانوادگی ، مدرسه کسب و کار

تعهد: در تجارت‌های خانوادگی احساس تعهد و مسئولیت زیادی وجود دارد. نسل‌های جوان تصور می‌کنند باید با هر آنچه که به ارث برده‌اند، دست و پنجه نرم کرده و باعث ارتقایش شوند. معمولا افرادی که در تعامل  با یک کسب‌و‌کار خانوادگی هستند سعی می‌کنند راهی برای به نتیجه رساندن کارها پیدا کنند.
چشم‌انداز: هیچ چیزی لذت بخش‌تر از داشتن یک چشم‌انداز درست نیست. میراثی از ارزش‌ها و چشم‌اندازهای مشترک، به علاوه تعهد طولانی مدت در یک تجارت خانوادگی منجر می‌شود اعضای خانواده آن را صرفا یک موفقیت نبینند، بلکه خواهان انتقال آن به نسل‌های بعدی باشند.

  1. با اعضای خانواده یکسان رفتار کنید.

سن زیاد و ارشد‌بودن عاملی برای موفقیت و پیروزی به حساب نمی‌آید.، بلکه مهارت و تلاش سبب ارتقا و پیشرفت می‌شود. گاهی پیروزی‌های بزرگ نتیجه یک کارگروهی است. اما ممکن است، در مواردی علت پیروزی یک فرد باشد. توانایی اشخاص، برای ایجاد تأثیرات مثبت صرفاً را به دلیل سن یا مدت زمان حضور و میزان تعامل در شرکت محدود نکنید.

  1. قدرت را به نسل بعدی منتقل کنید.

طبیعت انسان به گونه‌ای است که در برابر تغییرات مقاومت می‌کند. برای تشخیص و پذیرش تغییر نیازمند تمرین، شناسایی فرصت‌ها و ارزیابی مشکلات هستیم. این بدان معناست که شما می‌توانید با به خاطر سپردن ریشه‌ها، ارزش‌‌های اصلی و اصول تجاری کلیدی تغییر را بپذیرید. بدنیست بدانید، اگر به تغییر اجازه جلوه نمایی و اظهار ندهید، هرگز پیشرفتی اتفاق نخواهد افتاد.

تجارت‌های خانوادگی ،کسب و کار های خانوادگی، موفقیت کسب و کار های خانوادگی ، مدرسه کسب و کار

  1. نوآوری داشته باشید.

نیاز به هیچ‌گونه اغراقی برای تاکید اهمیت جداسازی کسب‌و‌کارها از سردرگمی و پیچیدگی‌ها وجود ندارد.  باید گفت این جداسازی منجر به افزایش خلاقیت و ارائه دیدگاه‌‌های تازه توسط اشخاص می‌شود. کسب‌و‌کارهایی که از نوآوری استقبال می‌کنند، افرادی خلاق را پرورش می‌دهند.

  1. تجارت، تجارت و خانواده، خانواده است.

درگیری و تعارضات در کسب‌و‌کارها رخ می‌دهند، هیچ دلیلی برای آن که مسائل را شخصی کنید، وجود ندارد. فرقی نمی‌کند عضو یک تجارت خانوادگی هستید یا عضو یک کمپانی بزرگ چندملیتی ، هرگز اجازه ندهید که معاملات تجاری ناامید‌کننده و شرایط سخت باعث ایجاد کدورت و دلخوری شوند.
مدیریت تجارت‌های خانوادگی امری آسان نیست، اما مطمئناً ارزشش را دارد. هر ارزشی که اشخاص به شرکت یا سازمان شما اضافه می‌کنند را قدر بدانید، آنها را به مشارکت تشویق کنید و با بکارگرفتن این پنج عامل موفقیت خود را تضمین کنید.

منبع

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.